Tel: +420 775 618 908
Acerca de
PSSM - Polysacharid storage myopathy
PSSM je metabolická porucha ukládání glykogenu, charakterizována
zvýšenými koncentracemi glykogenu v kosterním svalstvu kde dochází k akumulaci
abnormálního polysacharidu v kosterním svalstvu. Koně s tímto onemocněním by měli být
kmeni kvalitním senem, dostatkem vitamínů a minerálů. U těchto koní by neměla být krmena škrobová krmiva jednoduché sacharidy např. melasa, sacharóza a pokud kůň potřebuje dodat energii do krmné dávky tak se tato krmiva nahrazují tuky. Důležitý je i pravidelný pohyb (McKenzie & Firshman 2009).
Příznaky PSSM na svém koni vypozorujete hlavně vy, jako majitelé a jezdci. Kůň postižený touto poruchou trpí na ztuhlost svalů, nadměrně se potí, může si stoupat do polohy močení bez toho, aniž by močil z důvodu ulevení od bolesti. Při pravidelné práci ale na špatné krmné dávce si jezdci stěžují na tvrdost koně, špatnou voditelnost a zatuhlost při práci.
Může dojít až k záchvatu, kdy dochází k třesu, strnulému postoji. PSSM se ale může projevovat i nadměrnou reaktivností koně, především po zahřátí, což je případ moji klisny Kaskády.
PSSM se dělí na PSSM-1 a PSSM-2. PSSM-1 se vyskytuje především u čistokrevných plemen quater horse, paint horse, appalosa, welsh cob a u chladnokrevných plemen koní. PSSM-2 se vyskytuje u různých plemen koní a příčina tohoto onemocnění není úplně jasná.
Diagnostika tohoto onemocnění se provádí přes genetickou analýzu, či biopsií ze svalů. Pokud nemáte svého koně určeného do chovu, tak vám tato diagnostika krom potvrzení vašeho podezření nic nepřinese, jelikož kromě správně nastavené diety a pravidelné zátěže na tyto metabolické poruchy léčba není.
Moje doporučení je takové, pokud máte podezření na PSSM či jinou metabolickou poruchu u vašeho koně, nastavte vhodnou krmnou dávku bez škrobových krmiv, jednoduchých sacharidů. Nastavte pravidelný režim zátěže a pokud se vašemu koni uleví a uvidíte výrazné zlepšení, tak genetickou analýzu provádět nemusíte.
Koním s PSSM byste měli doplňovat elektrolyty, z důvodu nadměrného pocení, kdy dochází k vylučování těchto minerálů. Po doplnění elektrolytů většinou uvidíte výrazné uklidnění vašeho koně. Podávané elektrolyty ale nesmí obsahovat cukry, tudíž tekuté elektrolyty nepodávejte vůbec.
PSSM je limitující porucha ale se správně nastaveným režimem může být kůň využíván i ve vysokém sportu.
Doporučuji elektrolyty od značky Schaumann, se kterými mám navázanou spolupráci kvůli velmi dobré kvalitě jejich krmiv a doplňků
https://eshop.schaumann.cz/HORSAL-ELEKTROLYTE-4-kg-d3.htm#detail-anchor-description