Tel: +420 775 618 908
Acerca de
Výživa březí a laktující klisny
Dle studie od Peugnet et al. (2016), která se zabývala rannou vývojovou podmíněností zdraví a nemocí v dospělosti, je výživa a management chovné klisny nesmírně důležitá. Především pokud se snažíte vyšlechtit koně pro sportovní účely.
Cíl u chovné klisny je takový, aby rodila každý rok jedno živé hříbě. K tomu klisna ale potřebuje být v dobré kondici (ideálně BCS 5) a zdravotně v pořádku. Běžnější v rámci menších chovů bývá jedno hříbě za dva až tři roky. V takovém případě má klisna prostor na zotavení po porodu ale především po náročné laktaci.
Výživa v průběhu gravidity
Na začátku březosti je důležité, aby klisna byla v ideální kondici BCS 5 a měla podle toho nastavenou krmnou dávku. Pokud má klisna nižší či vyšší kondici může to mít za následek obtížný porod, či zdravotní komplikace v průběhu březosti.
V rámci březosti, pokud je vše jak má tedy není potřeba měnit krmnou dávku, pokud je vyvážená až do období 5-6 měsíce. V tomto období se totiž zvedá potřeba energie a procento potřeby bílkovin v krmné dávce. Potřeba proteinu se vypočítává s předpokládaného přírůstku plodu. S růstem potřeby proteinu se zvyšuje i potřeba lyzinu a ostatních limitujících aminokyselin. Proto je vhodné krmnou dávku o tyto aminokyseliny obohatit. Limitující aminokyseliny si totiž tělo koně neumí syntetizovat a proto tyto aminokyseliny musí přijímat ve stravě.
Výživa v průběhu laktace
Laktace je pro klisnu extrémně náročné období a je nezbytné, aby krmná dávka byla pro klisnu v ideálním poměru energie a živin.
Produkce mléka je závislá na příjmu krmiva a na aktuálním stavu tělesné kondice klisny. Klisna o hmotnosti 500 kg vyprodukuje za den 10 až 17 Kg mléka.
Pokud klisna nemá v krmné dávce dostatek energie a proteinu, využívá tělesných rezerv a proto dochází k úbytku na váze a ztrátě kondice.
Pro zajímavost lakující klisna o hmotnosti 500 až 600 kg musí za den přijmout 1,54 až 1,84 kg proteinu a až 85 g lyzinu. Což je až dvojnásobek běžné potřeby proteinu koně v záchově. Stejně tak se zvedá i potřeba minerálních složek. Sleduje se především Ca a P, kde potřeba těchto minerálů je také až dvojnásobná. Proto je vhodné mít krmnou dávku spočítanou, aby klisna měla dostatek všech potřebných živin a minerálů.
Vrchol laktace je ve 3 měsíci kojení, poté začne produkce mléka klesat.
Jakmile začne klesat produkce mléka klisny, snižuje se i potřeba energie a proteinu v krmné dávce a je nezbytné snížit krmnou dávku.Především z toho důvodu, aby nedocházelo k překrmení proteinem. Překrmování proteinem může mít negativní vliv na zdravotní stav koně.
Důležitá fakta na závěr
Březost
-
Klisna na začátku březosti nepotřebuje zvyšovat energii krmné dávky
-
Potřeba energie krmiva a obsah proteinu v krmné dávce se zvyšuje až od 5-6 měsíce březosti
-
Minerální doplňky pro březí a lakující klisny jsou vhodné
-
Pokud se podaří udržet klisnu v ideální kondici BCS 5, je vysoká pravděpodobnost dobrého průběhu březosti, porodu a následné reprodukční schopnosti.
Laktace
-
Zajistit klisně vyváženou krmnou dávku s potřebným množstvím energie a proteinu.
-
Pokud klisna nebude mít potřebné množství energie a proteinu bude docházet k hubnutí a ztrátě kondice
-
Doplňovat klisně dostatek minerálů a vitamínů
-
Zajistit neustálý přístup ke kvalitnímu objemnému krmivu a vodě.
-
Po odstavu zajistit klisně dostatek živin aby byla schopná se dostat do ideální kondice BCS 5.