top of page

Acerca de

Image by Paz Arando

Výživa březí a laktující klisny 

Dle studie od Peugnet et al. (2016), která se zabývala rannou vývojovou podmíněností zdraví a nemocí v dospělosti, je výživa a management chovné klisny nesmírně důležitá. Především pokud se snažíte vyšlechtit koně pro sportovní účely. 

 

Cíl u chovné klisny je takový, aby rodila každý rok jedno živé hříbě. K tomu klisna ale potřebuje být v dobré kondici (ideálně BCS 5)  a zdravotně v pořádku. Běžnější v rámci menších chovů bývá jedno hříbě za dva až tři roky. V takovém případě má klisna prostor na zotavení po porodu ale především po náročné laktaci. 

 

Výživa v průběhu gravidity

 

Na začátku březosti je důležité, aby klisna byla v ideální kondici BCS 5 a měla podle toho nastavenou krmnou dávku. Pokud má klisna nižší či vyšší kondici může to mít za následek obtížný porod, či zdravotní komplikace v průběhu březosti. 

 

V rámci březosti, pokud je vše jak má tedy není potřeba měnit krmnou dávku, pokud je vyvážená až do období 5-6 měsíce. V tomto období se totiž zvedá potřeba energie a procento potřeby bílkovin v krmné dávce.  Potřeba proteinu se vypočítává s předpokládaného přírůstku plodu. S růstem potřeby proteinu se zvyšuje i potřeba lyzinu a ostatních limitujících aminokyselin. Proto je vhodné krmnou dávku o tyto aminokyseliny obohatit. Limitující aminokyseliny si totiž tělo koně neumí syntetizovat a proto tyto aminokyseliny musí přijímat ve stravě. 

 

Výživa v průběhu laktace 

 

Laktace je pro klisnu extrémně náročné období a je nezbytné, aby krmná dávka byla pro klisnu v ideálním poměru energie a živin.  

Produkce mléka je závislá na příjmu krmiva a na aktuálním stavu tělesné kondice klisny. Klisna o hmotnosti 500 kg vyprodukuje za den 10 až 17 Kg mléka. 

Pokud klisna nemá v krmné dávce dostatek energie a proteinu, využívá tělesných rezerv a proto dochází k úbytku na váze a ztrátě kondice.

Pro zajímavost lakující klisna o hmotnosti 500 až 600 kg musí za den přijmout 1,54 až 1,84 kg proteinu a až 85 g lyzinu. Což je až dvojnásobek běžné potřeby proteinu koně v záchově. Stejně tak se zvedá i potřeba minerálních složek. Sleduje se především Ca a P, kde potřeba těchto minerálů je také až dvojnásobná. Proto je vhodné mít krmnou dávku spočítanou, aby klisna měla dostatek všech potřebných živin a minerálů.

Vrchol laktace je ve 3 měsíci kojení, poté začne produkce mléka klesat.

Jakmile začne klesat produkce mléka klisny, snižuje se i potřeba energie a proteinu v krmné dávce a je nezbytné snížit krmnou dávku.Především z toho důvodu, aby nedocházelo k překrmení proteinem. Překrmování proteinem může mít negativní vliv na zdravotní stav koně. 

 

Důležitá fakta na závěr

Březost 

  1. Klisna na začátku březosti nepotřebuje zvyšovat energii krmné dávky 

  2. Potřeba energie krmiva a obsah proteinu v krmné dávce se zvyšuje až od 5-6 měsíce březosti

  3. Minerální doplňky pro březí a lakující klisny jsou vhodné

  4. Pokud se podaří udržet klisnu v ideální kondici BCS 5, je vysoká pravděpodobnost dobrého průběhu březosti, porodu a následné reprodukční schopnosti.

Laktace 

  1. Zajistit klisně vyváženou krmnou dávku s potřebným množstvím energie a proteinu.

  2. Pokud klisna nebude mít potřebné množství energie a proteinu bude docházet k hubnutí a ztrátě kondice

  3. Doplňovat klisně dostatek minerálů a vitamínů

  4. Zajistit neustálý přístup ke kvalitnímu objemnému krmivu a vodě. 

  5. Po odstavu zajistit klisně dostatek živin aby byla schopná se dostat do ideální kondice BCS 5. 

bottom of page